گوناگون

نحوه تشخیص لخته شدن خون

لخته شدن یک فرایند ضروری است که می‌تواند به ازدست‌دادن بیش از حد خون در موارد خاص جلوگیری کند، مانند زمانی که مجروح شده‌اید یا جایی از بدنتان دچار بریدگی شده است.

اقتصادآنلاین:وقتی یک لخته در یکی از رگ‌های شما ایجاد می‌شود، همیشه به‌خودی‌خود خوب نمی‌شود و این می‌تواند یک وضعیت بسیار خطرناک و حتی تهدید‌کننده زندگی باشد.

به‌طورکلی لخته خون بی‌حرکت به شما آسیبی نمی‌رساند، اما این احتمال وجود دارد که حرکت کرده و موجب خطراتی برای شما شود. اگر لخته خون آزاد شود و از طریق رگ‌های شما به قلب و ریه‌ها برسد، می‌تواند گیرکرده و از جریان خون جلوگیری کند که در این زمان یک فوریت پزشکی به‌حساب می‌آید.

اگر فکر می‌کنید ممکن است لخته خون داشته باشید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند علائم و سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و به شما اطلاع دهد که از آنجا چه اقداماتی را انجام دهید.

انواع لخته‌های خون:
سیستم گردش خون شما از لوله‌هایی به نام رگ‌ها و شریان‌ها تشکیل شده است که خون را به سراسر بدن منتقل می‌کنند. لخته‌های خون هم می‌توانند در رگ‌ها یا شریان‌ها ایجاد شوند. هنگامی که لخته خون در شریان ایجاد می‌شود، لخته شریانی نامیده می‌شود.

این نوع لخته بلافاصله علائم ایجاد می‌کند و نیاز به درمان فوری دارد. علائم لخته شریانی شامل درد شدید، فلج قسمت‌هایی از بدن یا هر دو قسمت بدن است و می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود. لخته خونی که در رگ ایجاد می‌شود، لخته وریدی نامیده می‌شود. این نوع لخته‌ها ممکن است باگذشت زمان کندتر ایجاد شوند، اما هنوز هم می‌توانند زندگی را تهدید کنند. جدی‌ترین نوع لخته وریدی، ترومبوز ورید عمقی نامیده می‌شود.

ترومبوز ورید عمقی:
ترومبوز ورید عمقی (DVT) عبارت است از زمانی که لخته در یکی از ورید‌های اصلی در عمق بدن شما تشکیل می‌شود. معمولاً این اتفاق در یکی از پا‌های شما رخ می‌دهد، اما ممکن است در بازو‌ها، لگن، ریه‌ها یا حتی مغز شما نیز اتفاق بیفتد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) تخمین می‌زند که ترومبوز ورید عمقی همراه با آمبولی ریه (نوعی لخته وریدی که بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارد) سالانه ۹۰۰۰۰۰ نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نوع لخته خون سالانه تقریباً ۱۰۰۰۰۰ نفر را می‌کشد.

در نظر داشته باشید به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید بدون راهنمایی پزشکی از لخته شدن خون مطلع شوید. اگر شایع‌ترین علائم و عوامل خطرساز را می‌شناسید، می‌توانید بهترین راه‌حل را برای اطلاع از زمان مراجعه به یک متخصص انتخاب کنید.

لخته شدن خون بدون علائم واضح ممکن است. هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند، برخی از آن‌ها شبیه علائم سایر بیماری‌ها هستند. در اینجا علائم هشداردهنده اولیه و علائم لخته شدن خون در پا یا بازو، قلب، شکم، مغز و ریه‌ها آمده است.

لخته شدن خون در ساق پا یا بازو:
لخته شدن خوناکرم آلاشاری، جراح تروما و پزشک مراقبت‌های ویژه در مرکز پزشکی منطقه‌ای گرند استرند می‌گوید: شایع‌ترین محل برای ایجاد لخته خون در ساق پای شما است. لخته شدن خون در پا یا بازو می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد، از جمله:

*ورم

*درد

*لطافت

* احساس گرم‌شدن

*تغییر رنگ پوست به رنگ قرمز

علائم شما بستگی به‌اندازه لخته دارد. به همین دلیل است که ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید، یا ممکن است فقط تورم ساق پا بدون درد زیاد داشته باشید. اگر لخته بزرگ باشد، تمام ساق پای شما با درد شدید متورم می‌شود.

معمولاً لخته شدن خون در هر دو پا یا بازو به طور هم‌زمان معمول نیست. اگر علائم شما در یک پا یا یک‌دست جدا شده باشد، احتمال لخته شدن خون افزایش می‌یابد.

لخته شدن خون در قلب، یا حمله قلبی:
لخته شدن خون در قلب باعث حمله قلبی می‌شود. قلب یک مکان کمتر معمول برای لخته شدن خون است، اما هنوز هم ممکن است این اتفاق بیفتد. لخته شدن خون در قلب می‌تواند باعث درد قفسه سینه یا احساس سنگینی شود. سبکی سر و تنگی نفس نیز از دیگر علائم بالقوه هستند.

لخته شدن خون در شکم:
درد و تورم شدید شکمی می‌تواند علائم لخته شدن خون در جایی در شکم شما باشد. این علائم همچنین می‌توانند علائم ویروس معده یا مسمومیت غذایی نیز باشند.

لخته شدن خون در مغز یا سکته مغزی:
لخته شدن خون در مغز یا سکته مغزیلخته شدن خون در مغز به‌عنوان سکته مغزی نیز شناخته می‌شود. لخته شدن خون در مغز می‌تواند باعث سردرد ناگهانی و شدید همراه با برخی علائم دیگر از جمله مشکل در صحبت‌کردن یا دیدن شود.

لخته شدن خون در ریه‌ها، یا آمبولی ریه:
لخته خونی که به ریه‌ها می‌رود، آمبولی ریه (PE) نامیده می‌شود. علائمی که می‌توانند نشانه آمبولی ریه باشند عبارتند از:

*تنگی نفس ناگهانی که ناشی از ورزش نیست

*درد قفسه سینه

*تپش قلب، یا ضربان قلب سریع

*مشکلات تنفسی

*سرفه کردن خونی

عوامل خطرناک چه هستند؟
برخی از عوامل خطر شانس ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می‌دهند. ماندن طولانی‌مدت در بیمارستان، به‌ویژه اقامت طولانی یا مرتبط با یک جراحی بزرگ، خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. عوامل شایع که می‌توانند شما را در معرض خطر متوسطی برای لخته شدن خون قرار دهند عبارتند از:

*سن، به‌ویژه اگر بالای ۶۵ سال سن دارید

*سفر‌های طولانی‌مدت، مانند هر سفری که باعث شود بیش از چهار ساعت به طور مکرر بنشینید

*استراحت در رختخواب یا بی‌تحرکی برای مدت‌زمان طولانی

*چاقی

*بارداری

*سابقه خانوادگی لخته شدن خون

*سیگارکشیدن

*سرطان

*برخی از قرص‌های ضدبارداری

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟
تماس با پزشکتشخیص لخته خون تنها با علائم بسیار مشکل است. باتوجه‌به گفته‌های منابع معتبر، تقریباً ۵۰ درصد از افراد مبتلا به ترومبوز ورید عمقی هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل اگر فکر می‌کنید ممکن است یکی از آن‌ها را داشته باشید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی که از هیچ کجا ظاهر می‌شوند نگران‌کننده هستند. در صورت مشاهده موارد زیر بلافاصله با اورژانس محلی تماس بگیرید:

*تنگی نفس ناگهانی

*فشار قفسه سینه

*مشکل در تنفس، دیدن یا صحبت‌کردن

پزشک یا سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند بگویند که آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر و می‌توانند شما را برای آزمایش‌های بیشتر برای تعیین علت دقیق آن بفرستند. در بسیاری از موارد، اولین مرحله سونوگرافی غیرتهاجمی خواهد بود. این آزمایش تصویری از رگ‌ها یا عروق شما را نشان می‌دهد که می‌تواند به پزشک در تشخیص بهتر کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا