گوناگون

این واکسن موجود در کشور در برابر کرونا 93 درصد مقاومت ایجاد می کند

معاون تولید و رئیس مجتمع تولیدی و تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران با اشاره به آخرین وضعیت تولید واکسن پاستوکووک گفت: این واکسن با 3 دز تزریق حدود 92 یا 93 درصد مصونیت و ایمنی در مقابل کرونا ایجاد می‌کند و 100 درصد از فرم شدید بیماری و بستری جلوگیری می‌کند.

به گزارش بهداشت نیوز، دلارام درود، معاون تولید و رئیس مجتمع تولیدی و تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران در مورد واکسن سازی در ایران گفت: پاستو کووک تنها واکسن دنیاست که دز یادآور آن با نام « پاستو کووک پلاس » را نیز همراه خود دارد و دز یادآور آن به عنوان بی خطر ترین واکسن دنیا قابلیت تزریق به کودکان را دارد.

وی افزود: مطالعه بالینی این واکسن در 8 دانشگاه علوم پزشکی با تیم‌های متخصص جداگانه بر روی 24 هزار داوطلب انجام شده است و نتایج حاصل از این تحقیقات تخصصی در 8 دانشگاه کشور نشان می‌دهد که این واکسن نزدیک به صد در صد از فرم‌های شدید و بستری بیماری جلوگیری کرده است.

وی با بیان اینکه تا کنون درگیر زدن واکسن کرونا بودیم و اکنون دیگر گفتمان ما تاکید بر زدن واکسن بوستر یا یادآور است چرا که مشخص نیست تا سال آینده چه اتفاقی می‌افتد و احتمالا به واکسیناسیون سالانه علیه ویروس کرونا نیاز خواهد بود.

*** نیاز به ذخیره ۲۵۰ میلیون دز واکسن برای سال آینده

معاون تولید و رئیس مجتمع تولیدی و تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: اگر کشور بخواهد سال دیگر دوباره 3 دز واکسن را به مردم کشور تزریق کند باید حدود250 میلیون دز واکسن ذخیره داشته باشد.

درود ابراز امیدواری کرد: با ایجاد هم افزایی بین 12 تولید کننده داخلی که تا کنون مراحل بالینی واکسن‌های خود را طی کرده‌اند بتوان 250 میلیون واکسن مورد نیاز کشور در سال آینده را تولید کرد.

وی با تاکید بر اهمیت هم افزایی بین تولید کنندگان با توجه به شرایط اقتصادی کشور گفت: بایستی از حداقل امکانات در دست تولید کنندگان استفاده شود تا نظام سلامت بتواند در برابر مردم سربلند باشد.

* اطلاعات نادرست منشا مخالفت با واکسیناسیون

معاون تولید و رئیس مجتمع تولیدی و تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران در ادامه با اشاره به برخی مخالفت‌ها برای تزریق نکردن واکسن کرونا گفت: مشکل اصلی اطلاعات نادرستی است که در اختیار مردم قرار گرفته است ولی به نظر من نکته مهم این است که نباید افراد برای زدن واکسن تصمیم بگیرند و مانند برخی از واکسن‌ها که تزریق آن روال است باید واکسیناسیون انجام شود به طور مثال واکسن ب. ث. ژ که به نوزادان قبل از اینکه حتی پدر و مادر نوزاد را ببینند این واکسن تزریق می‌شود.

وی ادامه داد: به جز مسئولیت اجتماعی از لحاظ شرعی نیز وقتی فردی واکسن نزند به نوعی حق الناس است و همچنین با توجه به هزینه‌ای که از بیت المال برای تهیه و تولید واکسن‌ها شده است نمی‌توان به دلایلی نادرست تزریق واکسن را انجام نداد.

درود با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» با اشاره به همکاری ایران و کوبا در تولید واکسن ذات‌الریه ابراز داشت: تنها سه کشور انگلیس، آمریکا و کوبا در دنیا توانایی تولید این واکسن را داشتند، که دو کشور آمریکا و انگلیس با مذاکرات انجام شده به هیچ وجه حاضر نشدند بدون فروش تضمینی محصول در 5 سال تکنولوژی را به کشور ما بدهند در نتیجه ایران با کشور کوبا وارد همکاری شد تا پلتفروم و زیر ساخت تولید این واکسن را برای تولید دیگر واکسن‌ها به دست آورد که با شیوع کرونا زیرساخت و پلتفرم این واکسن و واکسن هپاتیت B که واکسن نوترکیب بر پایه پلتفرم پروتین است برای تولید واکسن کرونا مورد استفاده قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا