خبرنامه

راه حل ایران برای جذب مسافر

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به تلاش گردشگری ایران برای جذب بازدیدکنندگانی از کشورهای ثروتمند عربی خلیج فارس و سایر کشورهای مجاور پرداخته است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه در این گزارش نوشته است که ایران تلاش می‌کند بازدیدکنندگانی از کشورهای ثروتمند عربی خلیج فارس و سایر کشورهای مجاور را جذب کند تا اقتصاد تحریم‌شده را تقویت کند.

در این گزارش آمده ایران بازدیدکنندگان بیشتری را از روسیه و چین به مکان‌های باستانی خود می‌کشاند که قدمت آن به امپراتوری ایران و جاده افسانه‌ای ابریشم بازمی‌گردد.

گرم شدن روابط دیپلماتیک ایران و عربستان با میانجیگری پکن در سال جاری، راه را برای پروازهای مستقیم هموار کرده است. علاوه‌بر این تهران به دنبال روابط نزدیکتر با سایر کشورها از مصر تا مراکش است. این تغییر آهسته، اما پیوسته در جاذبه‌های مهم توریستی قابل توجه است؛ جایی که بازدیدکنندگان بیشتری را می‌توان دید که نه انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی، بلکه به عربی، چینی و روسی صحبت می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه همچنین در ادامه گزارش اشاره کرده است که ایران از دیرباز با شکوه باستانی خود در شهرهای شیراز، اصفهان و مشهد و مجموعه ۲۵۰۰ ساله تخت جمشید، بازدیدکنندگان خارجی را به خود جذب می‌کرده است. این کشور دارای کوه‌های پوشیده از برف، صحراها و همچنین سواحل خلیج فارس و دریای خزر است و به غذاها و سنت مهمان‌نوازی خود می‌بالد. با وجود قوانین پوشش برای زنان و ممنوعیت مشروبات الکلی و زندگی شبانه پس از انقلاب، مدت‌ها گردشگران عمدتاً اروپایی به ایران می‌آمدند.

ایران به عنوان بزرگترین قدرت مسلمان شیعه، میزبان جریان پیوسته‌ای از زائران مذهبی است که بسیاری از آن‌ها از عراق، کشور همسایه ایران به شهرهای مقدس مشهد و قم می‌روند.

خبرگزاری فرانسه در عین حال به تاثیر توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ بر رشد صنعت گردشگری ایران و البته افول سفر غربی‌ها به ایران از زمان خروج یکجانبه دونالد ترامپ ـ رییس‌جمهور آمریکا ـ از آن توافق، و از دوران همه‌گیری کرونا به بعد، اشاره‌ کرده است. در ادامه اشاره‌ای هم به وقایع سال گذشته شده است.

سپس با نقل آمار سازمان جهانی گردشگری آمده است: سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل به تازگی در گزارشی اعلام کرده که ایران در سال گذشته میلادی، ۴.۱ میلیون خارجی جذب کرد که کمتر از نصف رقم سال ۲۰۱۹ است و ۰.۴ درصد از سفرهای گردشگری در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

تهران اکنون تلاش‌هایی را برای بازسازی گردشگری آغاز کرده است، از جمله با جذب گردشگرانی از امارات متحده عربی و قطر به جزایر خلیج فارس، کیش و قشم، که دارای سواحل، هتل‌های مجلل و خرید ارزان است.

با وجود تنش‌های اخیر بین باکو و تهران، ایران همچنین به دنبال جذب بازدیدکنندگان بیشتری از کشورهای همسایه، از جمله ارمنستان و آذربایجان است.

مجید کیانی، مدیرعامل منطقه آزاد ارس شمال غرب ایران می‌گوید: برپایی نمایشگاه‌های گردشگری در سایر کشورها، تبلیغات از طریق رسانه‌ها و میزبانی رویدادهای بین‌المللی از جمله برنامه‌های توسعه گردشگری است.

یونسکو ماه گذشته صخره‌های رنگارنگ ارس را به شبکه ژئوپارک‌های جهانی خود اضافه کرد. کیانی همچنین گفته است که این پارک زمین‌شناسی که به دلیل اکوسیستم متنوع آن مورد استقبال قرار گرفته است، در نوروز امسال میزبان بیش از ۱.۲ میلیون گردشگر بود.

ارمنی‌ها اکنون از صومعه سنت استپانوس متعلق به قرن نهم دیدن می‌کنند، که یک محوطه میراث جهانی یونسکو با نقاشی‌های دیواری واضح از صحنه‌های کتاب مقدس و نماهای پرآذین است. اسقف اعظم کریکور چیفتجیان، پیشوای اسقف استان آذربایجان شرقی و غربی ایران می‌گوید: بسیاری از گردشگران ارمنی برای بازدید از این کلیسای تاریخی به این منطقه می‌آیند.

بابک بابالی، تحلیلگر گردشگری نیز دراین باره می‌گوید: با توجه به اینکه در دهه ۲۰۱۰ آذربایجانی‌ها به طور معمول از این منطقه برای خدمات درمانی بازدید می‌کردند و “صنعت توریسم پزشکی قابل توجهی” ایجاد کردند، پتانسیل زیادی در آن زمینه وجود داشت.

شاطری که یکی از راهنمای تور در تهران است معتقد است ایران راه زیادی برای بازگرداندن گردشگران غربی در تعداد زیاد دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا