گزارش آگهی

همه چیز درمورد کارشناس رسمی جرایم رایانه‌ای

جرائم اینترنتی شامل موارد زیادی هستند. از آن‌ها می‌توان به نفوذ، نقض قوانین کپی رایت، سرقت، اعمال جاسوسی، تروریسم، توهین، قتل و… اشاره کرد. گسترش استفاده از اینترنت باعث شده که این جرایم اینترنتی افزایش بسیار زیادی داشته باشند.

کارشناسان رسمی دادگستری در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های زیادی دارند. به‌طور کلی کارشناسان دادگستری به ۱۱ دسته تقسیم می‌شوند که باید از ایجاد مشکلات در فعالیت‌های مختلف جلوگیری کنند. یکی از انواع رشته‌هایی که کارشناسان دادگستری در آن وظایف بسیار متعدد و زیادی را برعهده دارند کارشناسی رسمی جرایم رایانه‌ای است. در این زمینه کارشناسان باید به محیط سایبری مسلط باشند و از ایجاد آسیب‌های اجتماعی در این زمینه جلوگیری کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

 

کارشناس جرائم رایانه‌ای چه وظیفه‌ای دارد؟

پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده که شبکه‌های اجتماعی زیادی وجود داشته باشند و مجرمین بتوانند در آنها نفوذ کرده و اطلاعات امن را به دست آورند. برای جلوگیری از نفوذ مجرمین و مشکلاتی که آنها به وجود می‌آورند باید نرم‌افزارهای مختلف مورد‌بررسی قرار گرفته و رسیدگی شوند. این کارها برعهده کارشناسان جرائم رایانه‌ای است.

این افراد وظیفه دارند نرم‌افزارهای رایانه رل رسیدگی و ارزیابی کنند. رسیدگی و ارزیابی سخت‌افزارهای رایانه‌ای نیز برعهده همین افراد است. این اشخاص در زمینه جرائم رایانه‌ای و فضای مجازی مهارت زیادی دارند و می‌توانند کارشناسی آن را در زمینه‌های مختلف انجام دهند. جرایمی که از طریق رایانه انجام می‌شود باید رسیدگی شوند تا از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری گردد. امروزه وجود گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها باعث ‌آسیب‌های رایانه‌ای بسیار زیادی شده است. برای جلوگیری از این جرم‌ها باید افرادی وجود داشته باشند تا بررسی و ارزیابی لازم را انجام دهند. کارشناسان رسمی جرایم رایانه‌ای به‌صورت دیجیتال می‌توانند نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مختلف را کنترل کنند.

پیشنهاد میکنیم مطلب منتشر شده در مورد پرسش و پاسخ های مهم در حوزه کارشناسی مطالعه داشته باشید.

جرایم رایانه‌ای چگونه ایجاد می‌شوند؟

اگرچه در زمینه‌های شغلی مختلف افراد متخصص و ماهری وجود دارند اما برعکس این موضوع هم همیشه امکان‌پذیر است. افراد سودجو و کلاهبردار همیشه در هر شغلی مشغول به فعالیت می‌باشند و برای رسیدن به اهداف خود از بدترین روش‌ها استفاده می‌کنند. امروزه اطلاعات بسیار مهمی درون لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های شخصی وجود دارد که هکرها به دنبال به دست آوردن آنها هستند. هکرها به‌راحتی سیستم‌های مختلف را هک می‌کنند و می‌توانند جرایم رایانه‌ای بسیار زیادی را ایجاد کنند. برای جلوگیری از این مشکلات باید از کارشناسان رسمی جرایم رایانه‌ای کمک گرفت.

آشنایی با انواع جرائم اینترنتی از زبان کارشناس رسمی دادگستری رشته جرایم رایانه‌ای

جرائم اینترنتی شامل موارد زیادی هستند. از آن‌ها می‌توان به نفوذ، نقض قوانین کپی رایت، سرقت، اعمال جاسوسی، تروریسم، توهین، قتل و… اشاره کرد. گسترش استفاده از اینترنت باعث شده که این جرایم اینترنتی افزایش بسیار زیادی داشته باشند. جرائمی مانند قتل و توهین با گزارش فضای اینترنت ایجاد شد اما جرایمی مانند هک و حملات ویروسی نتیجه استفاده نادرست از سایت‌های مختلف و دنیای خارج از اینترنت است. از جرائم رایانه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مزاحمت و آزار و اذیت مجازی
  • شایعه‌سازی ، نشر اخبار دروغ و توهین و …
  • واکنش های کینه جویانه و هدف‌دار
  • تهمت و توهین ها در راستای کینه‌جویی و غالبا با اهداف سیاسی
  • سرقت

در صورتی که در یک شبکه اجتماعی و مجازی فعالیت زیادی دارید مراقب اطلاعات شخصی خود باشید. گاهی اوقات موضوعاتی مانند مسافرت رفتن باعث جرایم رایانه‌ای بسیار زیادی می‌شود. افراد سودجو با دیدن عکس‌هایی که شما برای سفر خود می‌گذارید از خالی بودن منزل شما مطلع می‌شوند و پس از بازگشت با خانه خالی خود روبرو خواهید شد. این مورد به‌عنوان یکی از ساده‌ترین اشکال سرقت اینترنتی شناخته می‌شود. برخی افراد کلاهبردار با سرقت اطلاعات شما و هک تلفن همراهتان اطلاعات شخصی حساب را از گوشی شما برداشته و حسابتان را خالی می‌کنند.

جاسوسی سایبری چیست؟

یکی از پیچیده‌ترین اشکال جرائم رایانه جاسوس جاسوسی سایبری است. این جرم از طریق شبکه‌های ارتباطی مانند اینترنت با هدف سوء استفاده از اطلاعات اقتصادی و صنعتی انجام می‌شود. افراد مختلفی که اطلاعات اقتصادی و صنعتی زیادی در گوشی و یا وسایل شخصی خودشان دارند باید مراقب این جرم باشند. هکرها با استفاده از پیدا کردن نقاط ضعف یک شبکه یا سیستم به آنها نفوذ می‌کنند و اطلاعات محرمانه را به‌راحتی به دست می‌آورند.

تعریف سرقت رایانه‌ای ازنظرکارشناسان رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای

کارشناسان رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای می‌گویند که پیشرفت جامعه و تکنولوژی باعث این شده که سرقت به شکل جدیدی انجام گیرد. سرقت رایانه‌ای به این معنا است که فردی اطلاعات شخصی فرد دیگر را از روی سیستم او به صورت غیرمجاز بردارد. حذف کردن اطلاعات شخصی یک نفر از روی سیستم او نیز با عنوان سرقت شناخته می‌شود. در صورت ایجاد چنین جرمی باید شخصی که مطالب را از روی یک سیستم برداشته و یا پاک کرده مجازات شود. مجازات این جرم به صورت نقدی از مجرم گرفته می‌شود.

چرا وجود کارشناسان جرائم رایانه‌ای اهمیت زیادی دارد؟

از آنجایی که جرایم رایانه‌ای افزایش زیادی پیدا کرده‌اند باید افرادی وجود داشته باشند تا بتوانند به این مشکلات رسیدگی کرده و از ایجاد مشکلات اجتماعی بیشتر جلوگیری کنند. جرائم رایانه‌ای گاهی اوقات به آسیب‌های مالی و جانی می‌انجامد به‌همین دلیل بایداز کارشناسان برای کارشناسی موضاعات مختلف کمک گرفت. کارشناسان دادگستری دانش و مهارت کافی برای بررسی جرائم رایانه‌ای را دارند و می‌توانند مجرم را شناسایی کنند. هرچه سریعتر از جرم‌های رایانه جلوگیری شود آسیب‌های آن کاهش پیدا می‌کند و سهل‌انگاری در این موضوع باعث ایجاد خسارات مالی و جانی می‌شود.

چگونه کارشناس جرائم رایانه‌ای شویم؟

اگر به این شغل علاقه دارید و می‌خواهید به عنوان یک کارشناس رسمی جرائم رایانه فعالیت‌های زیادی را در دادگستری ارائه دهید می‌توانید در آزمون ورودی آن شرکت کرده و نمره قبولی بگیرید. قبول شدن در آزمون کارشناسی جرایم رایانه کار آسانی نیست و برای به دست آوردن نمره قبولی باید اطلاعات بسیار زیادی داشته باشید. از شرایط دیگر برای قبولی در این آزمون می‌توان به متدین بودن به دین اسلام، عدم اعتیاد به مواد مخدر، کارت پایان خدمت و غیره اشاره کرد.

پس از قبول شدن در آزمون باید در مصاحبه ورودی شرکت کنید تا شما را به‌عنوان یک کارشناس پذیرش کنند. از آنجایی که وظیفه کارشناسان جرایم رایانه‌ای اهمیت بسیار زیادی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی دارد به این شغل بهای زیادی داده می‌شود. در صورتی که در این زمینه نیاز به کارشناس دارید می‌توانید از مجموعه ما کمک بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و خدمات کارشناسان جرائم رایانه‌ای با ما تماس بگیرید تا همکاران ما مشاوره لازم را در اختیار شما قرار دهند.

منبع: گروه کارشناسان رسمی مفروز https://mafrooz.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا