تفریح

شماره تلفن‌های ضروری برای سفر

شرایط ویژه هوا در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ اقتضا می‌کند که پیش از سفر، در انتخاب مقصد، مسیر، اقامتگاه و حتی محل توقف و استراحت، از پیش اطلاعاتی به دست آورد.

به گزارش ایسنا، آگاهی از برخی شماره تلفن‌های اضطراری، سفر را کم دغدغه و برنامه‌ریزی آن را آسان‌تر می‌کند، به ویژه آن‌که شرایط جوی در روزهای نخستین تعطیلات نوروز اختلال‌هایی را در ترددهای جاده‌ای، مرزی و حرکت کشتی‌ها به وجود آورده و در برخی از استان‌ها، ‌اسکان اضطراری را الزامی کرده است.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلام سامانه تلفنی ۲۴ ساعته سفر ۰۹۶۲۹ امکان ارائه اطلاعات از وضعیت راه‌ها و جاده‌ها، هواشناسی، اماکن اقامتی، موزه‌ها و فرهنگسراها، اماکن پذیرایی، امداد خودرو، دفاتر خدمات مسافرتی، صدور اسناد، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، مجتمع‌های خدماتی رفاهی، پمپ بنزین‌ها و گازها، مراکز فروش صنایع دستی و جشنواره‌های فرهنگی را فراهم کرده است. ضمن آنکه از طریق همین شماره تلفن امکان اعلام و پیگیری شکایت از خدمات سفر وجود دارد.

‌درحالی‌که مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، از ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز یکشنبه اطلاع داده و پیش‌بینی کرده است نوار غربی کشور و بخش‌هایی از جنوب و مرکز کشور ابرناکی، بارش باران و وزش باد شدید را تجربه کنند، بنابراین پیشنهاد می‌شود پیش از برنامه‌ریزی سفر و انتخاب و حرکت به سمت مقصد از سامانه تلفن هواگو ۱۳۴ وضعیت آب و هوا را بررسی کرد.

افزون بر این، اطلاعات راه و جاده‌ها را از سامانه ۱۴۱ می‌توان به دست آورد. برای اعلام تصادف از طریق سامانه ۱۲۰ امکان دسترسی به پلیس راهور فراجا امکان‌پذیر است و شماره ۱۴۲۳ پاسخگوی مسافران درباره امداد خودرو است.

سامانه ۰۹۶۲۷ نیز از سوی شرکت پخش فراورده‌های نفتی پاسخگوی مردم درباره سوخت و جایگاه‌های سوخت است.

اطلاعات راه‌آهن نیز ۵۱۴۹ و شرکت قطارهای مسافرتی رجا ۱۳۹ است.

برای دریافت اطلاعات پرواز با شماره تلفن ۱۹۹ و ارتباط با فرودگاه امام خمینی (ره) با شماره ۵۱۰۰۱۱۸ و ۰۹۶۳۳۰ می‌توان تماس گرفت. همچنین شماره تلفن ۱۵۵۰ برای اطلاع از وضعیت بنادر اعلام شده است.

سامانه تلفنی ۱۳۵ و سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۰۱۳۵ نیز برای دریافت شکایت‌های مردم درباره گران‌فروشی و تخلف‌ها از سوی سازمان تعزیرات اعلام شده است. وزارت جهاد کشاورزی نیز سامانه ۱۲۴ را برای نظارت و بازرسی گزارش‌های گران‌فروشی و احتکار اعلام کرده است.

در حوزه بهداشت و درمان و برای شکایت در این بخش نیز شماره تماس ۱۹۰ اعلام شده و اورژانس نیز با شماره ۱۱۵ و آتش‌نشانی با ۱۲۵ در دسترس هستند.

همچنین برای اطلاع از اوقات شرعی می‌توان با شماره تلفن ۱۹۲ تماس گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا