ایران بین

گردشگران بدانند/خانه مصدق، شاملو و طالقانی کجاست؟

معاون میراث فرهنگی البرز گفت: گردشگران برای بازدید از خانه‌های تاریخی مصدق، شاملو و آیت‌الله طالقانی، ضمن هماهنگی با میراث فرهنگی شهرستان، باید با مالکان نیز هماهنگ شوند.

مهدی ارباب نیا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: خانه مصدق، خانه شاملو و خانه آیت الله طالقانی مالکیت شخصی دارند و اداره آنها در اختیار میراث فرهنگی نیست.

وی ادامه داد: بر این اساس گردشگران برای بازدید از این خانه‌های تاریخی ضمن هماهنگی با میراث فرهنگی شهرستان، باید با مالکان نیز هماهنگ شوند.

این مسئول اضافه کرد: البته خانواده ایشان مشکلی برای بازدید گردشگران ندارند و در صورت حضور مراجعان، شرایط بازدید مهیا می‌شود.

ارباب نیا اضافه کرد: خانه مصدق در شهرستان نظرآباد بنای ارزشمندی است و بازگشایی و تبدیل آن به موزه تخصصی در اولویت میراث فرهنگی قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی البرز با بیان اینکه خانه شاملو در شهرک دهکده فردیس حدود ۳۰ سال محل زندگی شاملو و همسرش (آیدا) بوده، ادامه داد: این خانه مکانی است که بسیاری از آثار ماندگار این هنرمند در آن خلق شده و همچنین فیلم‌هایی که مربوط به وی بوده در همین لوکیشن فیلمبرداری شده‌ است.
وی تصریح کرد: همه دست‌نوشته‌ها، کتاب‌ها و وسایل شاملو در این خانه است. خود خانه‌ نیز یکی از نمونه ‌خانه‌های مدرن است که از نظر معماری اهمیت دارد.

وی با اشاره به وضعیت خانه آیت الله طالقانی هم گفت: بنا است از محل اعتبارات مشارکتی، بخشی از این خانه که شامل قسمتی از بنای اصلی بوده و همچنین حمام کنار آن مرمت شود که به دنبال جذب اعتبار آن هستیم.

ارباب نیا اضافه کرد: بحث تعیین حریم این خانه تاریخی در شهرستان طالقان هم هفته گذشته در شورای حریم استان مطرح شد و قطعا با مشخص شدن حریم آن، شرایط حفاظت از این مجموعه بهتر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا