گوناگون

گیاهی که کرم های انگل روده را دفع، سرفه و سردرد را درمان می کند و نفخ معده را از بین می برد

مدیر گروه پژوهشی تولید و فرآوری مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: درمنه برای دفع کرم‌های انگل روده بسیار مفید بوده، نفخ معده را از بین برده و برای کاهش سرفه و سردرد از آن استفاده می‌شود.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر مهدی ابراهیمی گفت: درمنه که با نام محلی ترخ کوهی نیز شناخته می شود، گیاهی است که به خانواده کاسنی تعلق دارد.
عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی افزود: سرشاخه‌های برگ‌دار این گیاه به‌طور موضعی خاصیت ضدعفونی‌کنندگی داشته و بی‌حس‌کننده است و برای رفع تورم اعضاء از آن استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه از اسانس روغنی درمنه در صنایع بهداشتی- آرایشی و ساخت روغن‌های پوست و مو استفاده می‌شود ، افزود: در ساخت سموم دفع آفات و حشرات نیز کاربرد دارد. اخیراً در اروپا به‌ویژه در فرانسه برای استخراج عطر موردتوجه قرارگرفته است.

بنابر گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، دکتر ابراهیمی ضمن بیان اینکه، درمنه برای دفع کرم‌های انگل روده بسیار مفید بوده و خواص حشره کشی نیز در آن وجود دارد ، عنوان کرد: نفخ معده را از بین برده و برای کاهش سرفه و سردرد از آن استفاده می‌شود. اسانس درمنه به علت بلوک کانال کلسیم اثرات آنتی اسپاسمودیک نشان می‌دهد، به گشادشدن برونش‌ها کمک می‌کند، اسانس آن پس از ورود به دستگاه تنفس توسط اکسیژن موجود به لاکتون ها تبدیل شده و از طریق مجاری تنفسی و ادراری دفع می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا