غذاگردی

غذاگردی/رشته‌خشکار یکی از شیرینی‌های سنتی استان گیلان

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان صومعه سرا از برگزاری نهمین جشنواره رشته‌خشکار در طاهرگوراب خبر داد.

علیرضا مهرگان امروز، ۱۶ اسفندماه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: رشته‌خشکار یکی از شیرینی‌های سنتی استان گیلان است که پخت آن در منطقه طاهرگوراب قدمت ۳۰۰ ساله دارد، در گذشته همه ساله به مناسبت ماه مبارک رمضان به عنوان شیرینی ویژه این ماه در استان گیلان پخت می‌شد.

وی از برگزاری نهمین جشنواره رشته‌خشکار در طاهرگوراب خبر داد و افزود: این جشنواره با همکاری فرمانداری صومعه سرا، شهرداری و شورای شهر طاهرگوراب، اداره میراث‌فرهنگی، اداره صمت و به همت جوانان مؤسسه مناره ماندگار به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان روز جمعه، ۱۸ اسفندماه از ساعت ۱۵ در دبستان حقیقت طاهرگوراب برگزار می‌شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان صومعه سرا و دبیر این جشنواره گفت: ضمن رونمایی از لوح ثبتی جشنواره در فهرست رویدادهای گردشگری کشور، حفظ و اشاعه فرهنگ اصیل بومی و محلی، شناساندن و فروش سوغات محلی و صنایع‌دستی از جمله اهداف برگزاری چنین جشنواره‌هایی است.

مهرگان با بیان اینکه بیش از ۶۰ غرفه عرضه رشته‌خشکار و محصولات بومی و محلی و صنایع‌دستی در این جشنواره برپا می‌شود، تصریح کرد: رشته‌خشکار نیز یکی از شیرینی‌های محلی گیلان است که مهارت سنتی تهیه آن به شماره ۲۳۹۹ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس در تاریخ ۲۴ اسفند سال ۱۳۹۹ به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا